This web site requires enabled JavaScript in order to work properly...

 
  Читалище „Напредък-1870”
гр. Лясковец 5140, пл. „Възраждане” №2
Посетете ни във facebook тел.: 0619 2 21 91
e-mail: 
 
 
 
 

Е-история: Страници от миналото

30.01.2025

Манол Димов Стателов е роден през 1820г. в Лясковец. Баща му е заможен човек и дава добро образование на сина си. Учи в родния си град при архимандрит Максим Райкович. След което заедно с Тодор Хрулев и други ученолюбиви Максимови ученици отива в Свищов при прочутия тогава даскал Христаки Павлович. Там изучава българска граматика, катехизис, аритметика, българска история, риторика, логика, богословие, география, славянски и гръцки език. В периода 1838 –1840 Манол Стателов учителствува в Елена. А през 1841г. се връща в Лясковец на мястото на даскал Енчо Узунов. Сред учениците му е Никола Козлев, който по-късно пише в автобиографията си, че е силно повлиян от своя родолюбив учител и организира изгарянето на гръцките богослужебни книги в църквата „Св. Димитър” в Лясковец.  

Манол Стателов се жени за Бойка Димова Джеджова. Раждат им се 12 деца, но оцеляват 7- шестима сина: Димо, Юрдан, Марин, Спас, Иван, Тодор и една дъщеря –Катерина. 

Около 1843г. Манол Стателов решава да стане поп. Търновският гръцки владика го приема и му поставя условие да се яви на изпит по гръцки и турски език и след това да води богослужението на гръцки език. Той не приема условието и се отказва от идеята си да бъде свещеник.  

През септември 1843г. е поканен за учител в новото училище в Казанлък с годишна заплата от 5 000 гроша и осигурени храна и жилище. Периодът на неговото учителство там (1843-1847) е известен като „даскал-Маноловото време“. Училището става класно и започва училищно обучение по програма. Той преподава свещена история, катехизис, славянски език, аритметика, логика, риторика, физика и др. По времето на даскал Манол са доставени първите географски карти на Европа, Азия и Африка.  

През 1848г. Манол Стателов работи като учител в Трявна, по-късно в Елена, а през последните години от живота си се връща в Лясковец. Временен дописник е на в. „Право“ (1870 – 1871). Изявява се и като изобретател, поради факта, че е създал “огнената мелница” - първата парна мелница в Лясковец и околията. По-късно открива и работилница за тоалетни сапуни. Предприел е и други начинания, които довели до повече разход, отколкото приход, в резултат на което той закрил непечелившите предприятия. Умира през 1897 година. 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
за сайта  |   общи условия  |   карта на сайта