|
Е-история: Страници от миналото: 155 години от откриване на Първото класно училище в Лясковец
28.05.2026
Създаването на първото класно училище в Лясковец се свързва с името на възрожденския деец Недю Жеков. След завръщането си в Лясковец на 25 март 1871 г., той заварва училищата в тежко и хаотично състояние. Липсват общо ръководство, единна програма и сигурно финансиране. Всеки учител сам се грижи за заплатата си, като обикаля от къща на къща с тефтер в ръка, за да събира дължимите средства. Често среща неразбиране, обиди и пренебрежение дори от хората, чиито деца обучава. С огорчение авторът отбелязва, че „Лясковец е село голямо, с къщи високи, улици широки, черкви украшени, а училища запустели“. По инициатива на Недю Жеков през Великден 1871 г. е свикано общо събрание, на което присъстват много жители на Лясковец. Там е прието предложението за създаване на обща училищна каса, от която да се изплащат заплатите на учителите. Още в първите два дни лясковчани даряват значителни средства и в касата са събрани 47 хиляди гроша. Това поставя началото на обединението на местните училища под общо ръководство, с единна програма и общо финансиране. През 1871 г. трите училища в Лясковец, при църквата Църква „Св. Атанас“, се обединяват под едно училищно настоятелство. Основната заслуга за това принадлежи на Недю Жеков. На 11 май 1871 г. тържествено е открито новото Главно шестокласно училище, а той е назначен за главен учител с тригодишен договор. В училището преподават образовани и уважавани учители като Димитър Узунов, Илия Джамджиев от Търново, Коста Коев, Петър Караминчев, Петър Кьорчев, Христо Събев, Христо Даскалов от Трявна и Филип Симидов. Учебната програма е модерна за времето си и включва славянска граматика, български, френски, немски и турски език, география, история, математика, естествени науки, педагогика, краснопис, пеене и рисуване. За първи път гимнастиката е въведена като задължителен учебен предмет. За училището се грижи училищно настоятелство, което осигурява заплатите на учителите, без да се намесва в учебния процес. Обучението е платено, като размерът на таксата се определя според класа. В отделните класове учат между 20 и 40 ученици, а преподаването се осъществява главно по записки. Завършилите училището имат право да продължат образованието си в по-висши учебни заведения. Въпреки успешното развитие на училището, интригите на местните чорбаджии и подозренията, че учителите участват в революционен комитет, довеждат до неговото закриване през 1874 г. На 11 май същата година Недю Жеков застава начело на новооткритото Богословско училище в Петропавловски манастир.
|